Nevím si s dítětem rady, co můžu dělat?
Neodkládejte řešení výchovných potíží a co nejdříve se obraťte na odbornou pomoc. Vyhledejte psychologa, výchovného poradce ve škole, centrum výchovné pomoci nebo právě kurátora pro mládež.
orgán sociálně-právní ochrany dětí
Neodkládejte řešení výchovných potíží a co nejdříve se obraťte na odbornou pomoc. Vyhledejte psychologa, výchovného poradce ve škole, centrum výchovné pomoci nebo právě kurátora pro mládež.
Základní problémem rodičů při výchově je nepřiznání si faktu, že dítě se stává problémovým. Následný vznik skutečných výchovných problémů je pak rodiči přehlížen nebo zlehčován a jejich řešení odkládáno. Spolupráce s kurátorem vám pomůže řešit situaci s problémovým dítětem v…
Číst více
Téměř vždy jsou za nevhodným chováním dítěte skryty negativní prožitky, který nikdo neřešil a zůstaly přehlíženy. V jakékoliv fázi problémového chování se můžete obrátit na kurátora. Jeho prací je také sociálně-právní poradenství sociální práce, případně vám zprostředkuje pomoc poradenských či…
Číst více
Rozborem odebraných tělních tekutin (sliny, moč). Spolehlivým nástrojem jsou testery na moč (zakoupíte je např. v lékárně). Vedlejším projevem uživatele drogy je zjevná změna chování, neklid, hubnutí, třes rukou a těla, oči – široké nebo špendlíkové zorničky. Máte-li podezření, že vaše…
Číst více
Kurátor má bohaté zkušenosti a dovednosti s účinnými řešeními potíží problémových dětí a mládeže. Jeho povinností je vám pomoci. Zároveň je tato spolupráce z vaší strany povinná na základě ustanovení zákona č. 359/1999 Sb., ve znění § 53 odst.1 a…
Číst více
Většinou nedokážeme předem říci, může to být několik měsíců, ale i několik let. Ovlivňuje ho počet dětí, které jsou nahlášené jako vhodné pro osvojení a počet žadatelů zařazených do evidence. Vliv na délku této doby mají také konkrétní představy žadatelů…
Číst více
Pěstouni by měli udržovat, rozvíjet a prohlubovat vztah dítěte s jeho rodiči, umožňovat styk rodičů s dítětem, pokud soud nerozhodl jinak. U pěstounů na přechodnou dobu se očekává, že budou úzce spolupracovat s rodiči dítěte, jestliže se předpokládá návrat dítěte…
Číst více
Celý proces, od podání žádosti na příslušném OSPOD po vydání rozhodnutí o zařazení (případně nezařazení) do evidence pěstounů, pěstounů na přechodnou dobu nebo osvojitelů, trvá minimálně jeden rok, často i déle. Samotný časový rozsah přípravy fyzických osob (vzdělávání) pro zprostředkování…
Číst více
Po podání žádosti pracovníci OSPOD zjišťují, zda je žadatel vhodným uchazečem o náhradní rodinou péči. Shromáždí o něm nezbytné informace (např. navštíví žadatele v domácím prostředí, provede s nimi pohovor a další) a na základě získaných podkladů vypracuje hodnotící zprávu….
Číst více
Tyto způsoby náhradní rodinné péče mají více rozdílů. Největší a nejvýraznější rozdíl je v tom, že v případě pěstounské péče nelze dopředu říct, jak dlouho bude trvat (může totiž končit až zletilostí dítěte). V případě pěstounské péče na přechodnou dobu…
Číst více